Sterydy działanie, zastosowanie, skutki uboczne Stosowanie sterydów anabolicznych

Sterydy działanie, zastosowanie, skutki uboczne Stosowanie sterydów anabolicznych

Leki steroidowe są pomocne w wielu schorzeniach, mogą jednak wywoływać liczne skutki niepożądane. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów regularnego zażywania sterydów jest wyraźne przybranie na wadze. Często diagnozuje się wówczas wtórną niewydolność nadnerczy (trudności w wydalaniu hormonów). Nierzadko dochodzi też do zaostrzenia przebiegu choroby, która była powodem rozpoczęcia terapii kortykosteroidami. Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą. Skutki stosowania sterydów zwykle pojawiają się bardzo szybko.

  • Często korzystają z nich kulturyści i lekkoatleci i sportowcy trenujący różne sporty siłowe, w których liczy się wysoka wytrzymałość mięśni.
  • Sterydy są niestety często obarczone dość znacznym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.
  • U obu płci duże dawki anabolików powodują ginekomastię (rozrost gruczołów piersiowych).
  • Typowymi działaniami niepożądanymi sterydów ogólnoustrojowych, takich jak prednizon (Encorton), prednizolon (Encortolon) czy metyloprednizolon (Metypred), są tzw.
  • Sterydy są stosowane w leczeniu szeregu chorób, jednak ze względu na możliwe skutki uboczne, muszą być dawkowane rozsądnie i pod ścisłą kontrolą specjalisty.
  • Co prawda możliwe jest niwelowanie tego niekorzystnego efektu, ale nigdy nie uda się go usunąć.

Stosowanie sterydów marównież działanie niepożądane, które obserwowane jest m.in. Leki steroidowe mają silne działanie przeciwzapalne i spowalniające procesy wytwarzania komórek odpornościowych. Stosuje się je jako wsparcie farmakoterapii w leczeniu m.in.

Grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o spożywanie APED

Zmiany w obrębie gospodarki wodno-elektrolitowej związane ze stosowaniem diuretyków, mogą wpływać na termoregulację, poziom potasu, układ sercowo-naczyniowy i układ oddechowy. W przypadku stosowania APED, które wymagają iniekcji, zwiększa się szansa na zanieczyszczenie igły oraz występowania infekcji wirusowych jak HIV, WZW typu B i C. Ponadto istnieją opracowania świadczące o pogorszeniu się działania układu immunologicznego związanym ze stosowaniem dopingu, co może wpływać na zwiększone ryzyko infekcji [1]. W przypadku płci żeńskiej dochodzi do uwidocznienia się cech męskich, zmniejszenia rozmiaru piersi i poziomu tkanki tłuszczowej, oraz obniżenia tonu głosu.

Oxandrolon – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

Sterydy zmniejszają produkcję testosteronu i wytwarzanie plemników, co prowadzi do bezpłodności. U kobiet może dojść do trwałego obniżenia głosu, owłosienia na ciele i twarzy, nieregularnych miesiączek. Choć « pakerzy » wynajdują sposoby na uniknięcie działań ubocznych anabolików, rozregulowana gospodarka hormonalna już nigdy nie wraca do normy.

Sterydy – skutki uboczne i przeciwwskazania

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w trakcie steroidoterapii jest wysokie – zależy od dawki i rodzaju przyjmowanych sterydów i tego, jak długo pacjent przyjmuje lek. Z tego powodu lekarze przepisują sterydy kup, gdy korzyści z ich przyjmowania przewyższają szkodliwe efekty. Jednak cała terapia musi odbywać się pod czujnym okiem lekarza.

Share Post :